Jak wybrać regały magazynowe

Często zagospodarowanie przestrzeni magazynowej równoznaczne jest ze sporym wyzwaniem. Jeżeli chcemy ergonomiczne oraz praktycznie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynu powinno się dobrać odpowiednie regały. Wybierając regały magazynowe ze sklepu internetowego, musimy na samym początku zwrócić uwagę na szerokość i wysokość konstrukcji, rozmieszczenie półek czy maksymalne obciążenie całego regału i poszczególnych półek. Kiedy regał zostanie przeciążony, wtedy staje się potencjalnym zagrożeniem. Przed jakimkolwiek zakupem musimy być pewni, jaki towar umieścimy na tych regałach. Wśród nich możemy wyróżnić trzy główne rodzaje:

  • specjalizowane,
  • statyczne,
  • dynamiczne.

Regał statyczny

Cechuje się tym, że zamontowanie go oznacza umieszczenie go na stałe w określony miejscu. Do tej grupy zaliczamy regały półkowe, wspornikowe czy paletowe. Jak sama nazwa wskazuje w regałach paletowych, produkty przechowywane są na paletach. Konstrukcja jest raczej prosta umożliwiająca łatwy dostęp do artykułów. Ten regał swoje zastosowanie znalazł głównie w magazynach.

Regały wspornikowe przechowują  rzecz dość długie, które nie zmieściłyby się na regałach półkowych czy paletowych. Można dzięki niemu przechowywać rury, blachy, belki itp. Przy użyciu wielu takich regałów jesteśmy w stanie utworzyć ich ciąg o dowolnej długości.

W tej grupie zostały nam jeszcze regały półkowe, czyli najniższe z wszystkich wymienionych powyżej. Służą do przechowywania niewielkich elementów zapakowanych jeszcze w opakowania. Ich obsługa odbywa się ręcznie. Idealnie spisują się w magazynkach o nie wielkich rozmiarach.

Regały dynamiczne

Są tak skonstruowane, aby samodzielnie mogły przemieszczać się po magazynie. W tym przypadku również mamy trzech reprezentantów mianowicie regały przesuwne, wjezdne, przepyłowe. Zarówno regały wjezdne, jak i przesuwne pozwalają na przechowywanie tych samych produktów dużej ilości palet. Dodatkowo w stu procentach wykorzystują powierzchnię składową. W regałach wyjezdnych zastosowano taki system, aby bez problemu można byłoby umieszczać na nich produkty niestabilne oraz delikatne, których nie zaleca się ustawiać jeden na drugim.

Jeżeli chodzi o regały przepływowe, to pozwalają na efektywne oraz zwarte przechowywanie materiałów na paletach. W tym przypadku sile grawitacji możemy zawdzięczyć przepływ materiału właśnie w takich regałach.